Országos katasztrófariasztási gyakorlatot tart hétfõn a katasztrófavédelem a médiahatósággal együttmûködve; a médiában reggeltõl az esti órákig öt közlemény hangzik majd el: a fiktív tartalmú üzeneteket 12 alkalommal teszik közzé a közszolgálati, illetve a csatlakozott kereskedelmi és közösségi médiaszolgáltatók, rádiók és televíziók. A rendszer próbája alatt a lakosságnak sem a közlemények, sem a szirénajelzések hallatán nincs teendõje - közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság az MTI-vel.
A közlemény szerint a november 21-i gyakorlathoz országos értesítési és törzsvezetési, valamint polgári védelmi mozgósítási gyakorlat is kapcsolódik, de tényleges óvintézkedésekre nem kerül sor.
A májusi országos kommunikációs próbához hasonlóan a hétfõi riasztás során közzétett üzenet is csupán próbája egy lehetséges, valós veszély esetén kiadandó közleménynek. A médiumok a félreértések elkerülése érdekében fiktív helyszíneket közölnek, a Csillagok háborúja címû film bolygóit nevezik meg.
A tájékoztatás szerint a gyakorlatban a Magyar Televízió, a Duna Televízió, a Magyar Rádió, a Magyar Távirati Iroda, a TV2, az RTL Klub, a HÍR Televízió, a Neo FM, a Class FM, az Info Rádió, a Klubrádió, a Juventus Rádió, a Lánchíd Rádió és a Magyar Katolikus Rádió vesz részt.
A hétfõi komplex gyakorlat három, egymással összefüggõ részbõl áll: az elsõ fázisban értesítik a központi, területi, helyi hivatásos katasztrófavédelmi szervek és a hivatásos tûzoltóságok állományát, mintegy tízezer embert. Ezzel párhuzamosan a védelmi igazgatás teljes rendszerében, központi, területi és helyi szinten aktivizálják az operatív törzseket, amelyek egy beállított helyzet alapján törzsvezetési gyakorlatot hajtanak végre.
A gyakorlat második fázisában a médiaszolgáltatók tesztelik a médiatörvény által a katasztrófavédelmi szervek számára biztosított kommunikációs csatornákat és a vezetési törzs által kiadott, valós helyzetet imitáló tesztüzeneteket, közérdekû közleményeket tesznek közzé.
A harmadik fázisban mozgósítják a polgári védelmi kötelezettség alapján létrehozott gyorsreagálású szervezeteket, mintegy tizenötezer embert, majd próbaképpen országszerte mûködésbe lép csaknem 2.500 sziréna.
A közlemény szerint a gyakorlat során fiktív katasztrófahelyzet "beállítása" zajlik, ugyanakkor a mozgósított polgári védelmi szervezetek állománya és a 18-60 év közötti lakosság önkéntes véradásra jelentkezhet az Országos Vérellátó Szolgálat állandó véradási helyszínein.
Nagykanizsa honvédelmi körzetben az adott napon 215 fõ polgári védelmi szervezetbe beosztott személyt tervezünk riasztani, mozgósítani.
Riasztjuk Nagykanizsa Helyi Védelmi Bizottság Katasztrófa-elhárítási munkacsoportját (20 fõ), minden település (49 db) riasztó-tájékoztató alegységét (153 fõ), akik a mûködõképes motoros szirénákat is megszólaltatják, valamint a DKG-EAST Zrt. mûszaki-mentõ kézi alegységeit (2x11 fõ), kiknek megalakítási helyén (Vár utcai telephelyen) árvízvédelmi védekezési munkákból felkészítést kívánunk tartani.
A konkrét idõpontokról:
A riasztási gyakorlat országosan a hajnali órákban kezdõdik. A hivatásos szervezetek riasztását követõen mozgósítjuk a Katasztrófa-elhárítási munkacsoportot, melynek megalakítási helye a Nagykanizsai Polgári Védelmi Kirendeltség bázisa (Ady u. 1. II. emelet). A mûszaki-mentõ kézi alegységek mozgósítása várhatóan a reggeli órákban megtörténik, felkészítésüket 11 órára tervezzük elkezdeni. A motoros szirénák megszólaltatására a késõ délutáni órákban kerül sor a kapott intézkedést követõen. Az E-ON munkatársai segítségével Nagykanizsa MJV. területén telepített motoros szirénák (26 db) megszólaltatása - az adott nap folyamán - folyamatosan történik.
Prepok Attila pv. alezredes
kirendeltségvezetõ
KRÓNIKA ROVAT >>>