2008. február 29-én második alkalommal került megrendezésre a „Szer-telenül” elnevezésû drogprevenciós vetélkedõ a nagykanizsai Bolyai János Általános Iskolában 7. és 8. osztályos tanulók részére .
Az „Egy iskola – Egy rendõr” bûnmegelõzési program keretében a 7. és 8. osztályos diákok tanórákon tartott elõadásokon információt kaptak a drogok felismerhetõségérõl, azok hatásmechanizmusáról, valamint a kábítószerekkel kapcsolatos bûncselekmények jogi hátterérõl. Olyan tudásanyag jutott a birtokukba, mely alapján veszélyhelyzetben fel tudják mérni tetteik következményeit, s helyes döntést tudnak hozni jövõjük szempontjából.
Pénteken az eddig megszerzett tudást játékos vetélkedõ formájában elevenítették fel, ahol számot adhattak arról, hogy mirõl ismernék fel a kábítószereket amennyiben megkínálnák õket. Mivel a drogok szervezetre, majd ezen keresztül a társas kapcsolatokra kifejtett hatásával is megismerkedhettek, így nem csak azzal lettek tisztában, hogy nem szabad hozzányúlniuk a kábítószerekhez, hanem azzal is, hogy miért nem.
A vetélkedõ utolsó feladata erre a készségre épült, hiszen egy barát általi kábítószer-fogyasztásra buzdító ajánlatot kellett visszautasítaniuk mind hatékonyabb érvekkel.
A versenyre belépõ volt egy csapatinduló elõadása, valamint egy korábban elkészített plakát átadása, de pontozva volt a csapat-összetartozást kifejezõ egységes megjelenés is. Teszt kitöltése után activity következett, majd a drogoknak öltözött - a Nagykanizsai Rendõrkapitányság által bûnmegelõzési munkára kiképzett - kortárssegítõket kellet felismerni és leírni, hogy a látott drog hogyan hat az emberi szervezetre.
A versenyben évfolyamonként hirdettek gyõztest:
7. évfolyamban 1. helyezett a 7/g,
2. helyezett a 7/b,
3. helyezett a 7/a csapata lett, míg
8. évfolyamban 1. helyezett a 8/b,
2. helyezett a 8/g és
3. helyezett a 8/a csapata lett.
Az elsõ helyezett csapatok nyereménye egy-egy torta volt. Második helyezett csapattagok egy-egy Eckler fánkot, míg a harmadik helyezettek egy-egy dominó szeletet kaptak jutalmul. A nyereményeket az iskola finanszírozta.
A résztvevõ diákok és pedagógusok is hangot adtak azon véleményüknek, hogy vesztese nem volt ennek a versenynek, hiszen egy nagyon jó hangulatú vetélkedõn vehettek részt.
Munkánkat segítette: Búzási Bianka, Kiskovács Beáta és Léránt Xénia Batthyány-s, valamint Karvalics Dávid, Nemeskürti Gina, Szabó Márk és Tiszai András Mezõ Gimi-s tanuló.
Egy kis szakmai háttér
A drogfogyasztás elkezdésének tipikus idõszaka a kamaszkor. Országos felmérések adatai alapján a fõvárosban minden harmadik, míg vidéken minden 5. középiskolás kapcsolatba kerül a kábítószerekkel.
Kapitányságunk fontosnak tartja az általános iskolát elhagyó fiatalok felkészítését a kábítószerrel való találkozásra, hiszen az idõben kialakított védekezõ reakció kellõ visszatartó erõ lehet.
A középiskolások gyakran bagatellizálva beszélnek a marihuánáról.
"Ha néha eltol egy spanglit, abból nem lesz baj. Az elsõ dzsoja nem egy nagy ügy.”
Ebbõl következik, hogy számukra az egész nem is tûnik olyan túl veszélyesnek. Hát ebben van a veszély gyökere!
A kábítószerek hatása nem olyan, mint egy kávé, vagy pálinka hatása. Olyan élményt kaphat akár az elsõ szerhasználattól is a fiatal, hogy azt újra ki fogja próbálni. És ha folyton keresi az élményt, úgy elindult a pszichikai függõség felé, utána megállítani csak úthengerrel vagy tankkal lehet.
A kísértés tehát nagy. Itt nagy szükség van az akaratra és a tudásra. Tudni és akarni kell már az elsõ alkalommal nemet mondani meggyõzõdésbõl, erõs eltántoríthatatlan szándékkal.
A kábítószer-élvezõk kísérletet tesznek arra, hogy magukkal és másokkal is elhitessék, hogy õk járnak a helyes úton, õk élik az igazi életet, a többiek maradiak. Szabadságra hivatkoznak, ugyanakkor a szenvedély rabságában élnek.
Fontos tudatosítani a fiatalokban, hogy a sorsuk a saját kezükben van. Az élet bûvös kockáján kirakhatják az egészséges életmód és a káros szenvedélyek velejáróit is. Hogy melyik oldalt válasszák, ebben próbálunk nekik mind több valós információval szolgálni. Elrettentés helyett alapvetõ és hiteles információra gondolok itt, hiszen a mai, akciófilmeken felnövekvõ fiatalokat nehéz lenne bármitõl is elrettenteni. Éppen ezért szükséges megmutatni a kábítószerek mindkét oldalát: a csupán rövid ideig tartó ámde csábító oldalt és a gyors hozzászokást követõ romboló oldalt, hiszen szemükben csak így maradhatunk hitelesek. Ahhoz, hogy visszautasítsák a drogokat tudásra van szükségük.
Fontos szerep jut a pedagógusoknak is, hiszen jelentõs idõt töltenek a fiatalokkal, így odafigyeléssel észrevehetik a változásokat. Kiemelt szerepük természetesen a szülõknek van. Nagyon fontos a bizalmi kapcsolat kiépítése szülõ és gyermek között. A szülõk legyenek tisztában gyermekeik mindennapi problémáival, azokat ne bagatellizálják el, hiszen számukra adott pillanatban az lehet a világ legnagyobb csapása, melyre, ha a szülõtõl nem kap segítséget, máshol fogja keresni a megoldást. Amennyiben problémát éreznek gyermekükkel kapcsolatban, idejében vegyenek igénybe szaksegítséget, s ne takargassák a gondokat.
Szabados Gábor r. fõtörzsõrmester, bûnmegelõzési elõadó
KRÓNIKA ROVAT >>>