Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57261713    








Honlapkeszites

Ne füstölögjünk!

Az Egészséges életmód sorozat elsõ elõadását dr. Buzás Judit kistérségi tiszti fõorvos tartotta a HSMK-ban Hogy ne füstölögjünk címmel, melyben szólt a dohányzás történetérõl és az új szabályokról. A sorozat következõ elõadásait táplálkozás és mozgás témakörökben tartják.

- A dohányzásnak közel ötszáz éves története van, amely csak sikertörténetként könyvelhetõ el addig a napig, amíg rá nem jöttünk, a cigarettázás számtalan betegség okozója is lehet – kezdte elõadását a tiszti fõorvos. A dohánylevelek Amerikából kerültek Európába Kolumbusz által. Ebben az idõszakban még pipáztak, tubákoltak és bagóztak. A krími háborúban, a pipa hiányában találták ki, hogy a papírba csomagolják a dohányleveleket. A cigaretta története innen számolható.


Elterjedését segítette az a felismerés, hogy óriási gazdasági lehetõség rejlik benne. Azonban egyre több egészségkárosodással szembesültek az orvosok, és statisztikailag bizonyították, a cigarettázás és bizonyos halálozások között összefüggés van. Továbbá ráébredtek, hogy óriási pénzekbe kerül a füstölgéssel járó betegségek gyógyítása.
Az elsõ nemdohányzók védelmérõl szóló törvényt 1999-ben hozták, majd az EU-hoz való csatlakozással átvettük annak szabályzásait is. De ezek hatására sem történt lényeges változás a statisztikákat illetõen. Hiszen Magyarországon a 15 évesnél idõsebb lakosság 36 százaléka dohányzik, évente 30 ezer ember idõ elõtti haláláért felelõs és világelsõk vagyunk a tüdõrák-halálozásban valamint más, a dohányzással összefüggõ megbetegedésekben. Emiatt a magyar lakosság átlagos életkora a legalacsonyabbak között van Európában. Így valamit tenni kellett.
A nemdohányzók védelmérõl szóló törvény ez évtõl lépett hatályba, de bírságot csak április 1-jétõl szabhatnak ki. A rendelet szerint tilos dohányozni a legtöbb zárt közforgalmú helyen. Nem szabad rágyújtani a kocsmákban, a szórakozóhelyeken, munkahelyeken, közintézményekben, a vonatokon, ezek egyikében sem lehet kijelölni dohányzóhelyet. Büntetik a cigarettázást a buszmegállókban, a gyalogosok által használt aluljárókban, a játszótereken és azok 5 méteres körzetében. Iskolákban, kórházakban, gyermekjóléti intézményekben. Az utcán és otthon, a nem tiltott helyeken, a kerthelyiségekben és a kávézók teraszán engedélyezett csak. Akik megszegik, azokra 20-50 ezer forint pénzbírságot szabhatnak ki. Ezek betartásával talán változnak majd a statisztikák…



2012-01-12 11:46:00


További hírek:


KÖZÉLET ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül