Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57467666    








Honlapkeszites

„Soha csekélyebb erõvel nagyobb feladatot magyar ember még nem tudott megoldani”

Etikusan és realitással a háborúról; Dualizmussal az ország épségéért; …nem dobták kockára a nemzet jövõjét; Egymásra utalva; Töredelmesen bevalljuk: mi nemzeti alapon állunk; A demagógiáról; Tisza vagy Ady?; Parlamentarizmus; Nemzetiségek – csak néhány a Halis István Városi Könyvtár kávézójában múlt pénteken megnyitott Tisza István kamara kiállítás tablóinak címei közül. A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjához kapcsolódó középiskolás vetélkedõ résztvevõi e kiállításban kaptak segítséget a feladatlap nem könnyû kérdéseinek megválaszolásához. Megtekinthetõ a könyvtár nyitvatartási idején február 25-ig.


 Dr. Tóth Norbert, a Nemzeti Közszolgálat Egyetem Közigazgatástudományi Kara Nemzetközi és Európai Uniós Jogi Tanszékének adjunktusa örömét fejezte ki, hogy a Nagykanizsai Polgári Egyesület újonnan megválasztott elnökeként elsõ ténykedése ennek a Tisza István kiállításnak - Fogjunk kezet a magyar nemzet megmentésére - a megnyitása lehet. Egyben megköszönte elõdeinek, Dezsõ Ferencnek és Kóré Péternek, hogy elvezették idáig az egyesületet. Majd áttért Tisza István személyére, személyes élményekkel tûzdelve meg beszédét. Javasolta, ha arra visz utunk, ne hagyjuk ki az 1918-ban meggyilkolt miniszterelnök életének helyszíneit. Õ maga feleségével másfél hónapja egészen véletlenül Geszten járt, ahol felkereste a puritán kastélyt és a Tisza sírboltot is – hangzott el többek között a megnyitó beszédben.
Amikor az ötvenes évek elején kitelepítették, azaz deportálták a Tisza-családot, a gesztiek leleményesek voltak abban, hogy megtalálják a módját nélkülözésük enyhítésének. Bútorral, ennivalóval látták el a kisemmizetteket. A mindenre kiterjedõ rendõri figyelmet is kijátszották. „Véletlenül” mindig éppen akkor szabadult ki egy bika a karámból vagy gyulladt ki egy szalmakazal, amikor – ellenkezõ irányba indulva – kigördült egy szekér, megrakva segítséggel. Az unoka, Patay László 2002-ben megjelent könyvében - Az a régi szép új világ – idézte fel a falu népének a Tisza-család iránti szeretetét
Geszt mellett Nagykovácsi az a község, amely hûen ápolja Tisza István emlékét. Motorjai voltak a tavalyi Tisza István emlékévnek, melyet kétségkívül a Tisza István Baráti Társaság munkája tett maradandóvá. 6000 oldalt digitalizáltak, Tisza István két háború közt kiadott tanulmányai és beszédei mellett elérhetõvé tették az 1913-1918 közötti beszédeket is honlapjukon, a
http://www.tiszaistvan.hu/ -n. Érdemes megemlíteni emellett az MTDA projektjét, dr. Reisz László munkáját http://mtdaportal.extra.hu/index.html akinek Tisza István leveleit köszönhetjük.
Mint az egyesülettõl megtudtuk, a kiállítás gerincét Tõkéczki Lászlónak a Kairosznál 2000-ben megjelent kiváló könyve - Tisza István eszmei, politikai arca – adta, mely az érdeklõdõknek jó szívvel ajánlható. A középiskolás vetélkedõ eredményhirdetése A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából a várossal együtt rendezett február 24-i eseményen lesz, melyen az ünnepi beszédet mondja és a díjakat átadja dr. Tõkéczki László egyetemi docens, a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kurátora. A köszöntõt városunk polgármestere, Cseresnyés Péter országgyûlési képviselõ mondja. Megszívlelendõ ma is Tisza István figyelmeztetése: „…mindenekelõtt gondozzuk és ápoljuk azokat a szellemi és erkölcsi szálakat, amelyek ezt az ezerfelé széttagolt magyar társadalmunkat az érzelemnek, a gondolkozásnak, az érzületeknek szálaival egy élõ egész nemzeti egységgé foglalják össze. Addig, amíg a mi társadalmunkat annyi ellentét annyifelé szaggatja széjjel; addig, amíg a mi társadalmunk legnagyobb részében hálás talajra talál minden demagóg izgató, aki vagy az osztályellentétet, vagy a vallási ellentétet, vagy a fajbeli ellentétet használja fel a maga céljaira: addig a mi társadalmunk nem érett a teljes demokrácia számára.”
K.H.



2012-01-30 12:59:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül