A Magyar Vöröskereszt volt fõigazgatóját, Selymes Eriket személyes felelõsség terheli a szervezet gazdálkodásáért - közölte a szervezet sajtóirodája szerdán az MTI-vel; mint írták, a szervezeten belül már tavaly lefolytatták az országos igazgatóság elmúlt évi gazdálkodásának átvilágítását, a vöröskereszt ezt követõen fordult a Budapesti Közérdekvédelmi Ügyészséghez, a vizsgálat jelenleg is folyamatban van. A menesztett fõigazgató gazdasági visszaélések gyanúja miatt több feljelentést tett, Selymes Erik állítása szerint illegitim módon távolítottak el pozíciójából.
A Magyar Vöröskereszt sajtóirodája Selymes Erik leváltásával kapcsolatban azt írta: Habsburg György elnök javaslatára a Magyar Vöröskereszt országos vezetõsége 2011. december 15-i ülésén - egyetértési jogával élve - hozzájárult a fõigazgató munkaviszonyának 2012. január 23-i hatállyal történõ, indoklás nélküli megszüntetéséhez.
A fõigazgatói posztra a szervezet országos vezetõsége hamarosan pályázatot ír ki, annak eredményérõl a késõbbiekben adnak tájékoztatást. A Magyar Vöröskereszt elnöke addig Baracskai Józsefnét, a Zala Megyei Szervezet igazgatóját bízta meg a fõigazgatói teendõk ellátásával - tették hozzá.
Selymes Erik, aki 2008. november elseje óta töltötte be a fõigazgatói tisztséget, az MTI-nek elmondta: a Magyar Vöröskeresztnél tapasztalt gazdasági visszaélések gyanúja miatt több feljelentést készített elõ, egy részüket már beadta az illetékes hatóságokhoz. Mint mondta: minden állítását bizonyítékokkal tudja alátámasztani.
A gazdasági visszásságok között Selymes Erik a pályázati pénzekkel történõ visszaéléseket nevezte meg; állítása szerint a Pest megyei szervezetnél évente több tízmillió forint tûnik el fiktív számlák alapján, emellett - tudomása szerint - hat megyében zajlik rendõrségi nyomozás azért, mert "az egyes megyei szervezeteknél a vöröskereszt hivatalos irataival, pecsétjével visszaélõ munkatársak feketén szerveztek elsõsegély-tanfolyamokat". Utóbbi miatt Selymes Erik számításai szerint a vöröskeresztet évente 50-60 millió forint kár éri.
A volt fõigazgató szerint ugyanakkor a szervezet gyengülését az is gyorsította, hogy 2000-tõl mostanáig a Magyar Vöröskereszt állami támogatása a korábbinak a 10 százalékára csökkent.
Az országos vezetõség tavaly december 15-i ülésén - álláspontja szerint - nem volt napirenden a fõigazgató munkakörébõl való felmentésének kérdése, illetve a szavazás során a törvényi szabályozással ellentétben zárt ülést rendeltek el, amelyen a résztvevõk, hosszas vita után, egyetértettek abban, visszahívják õt a vezetõi tisztségbõl; a szervezet elnöke ezt követõen mondta fel a munkaviszonyát.
Selymes Erik tájékoztatása szerint Habsburg György azzal indokolta a vezetõcserét, hogy maga a fõigazgató kérte munkaviszonya megszüntetését egészségi állapotára hivatkozva. Selymes Erik ezt cáfolva elmondta: 2009 óta mozgáskorlátozott, de a munkavégzésben ez nem akadályozta, felmentése miatt - amelyet illegitimnek tart - munkaügyi bírósághoz fordult.
A Magyar Vöröskereszt sajtóirodája a volt fõigazgató által említett esetleges gazdasági visszaélések kapcsán azt írta az MTI megkeresésére, hogy a fõigazgatót, (Selymes Eriket) mint a Magyar Vöröskereszt felelõs ügyvezetõjét személyes felelõsség terheli a szervezet gazdálkodásáért.
Ugyanakkor kifejtették: a felügyelõbizottság - a Magyar Vöröskereszt felett szigorú társadalmi kontrollt ellátó, civilekbõl álló országos vezetõség kérésére - még 2011-ben lefolytatta a Magyar Vöröskereszt országos igazgatóságának elmúlt évi gazdálkodásának átvilágítását. A vizsgálat során szabálytalanságok gyanúja merült fel, ezért az új, megbízott fõigazgató azok további hatósági vizsgálatát kezdeményezte.
Mint írták, a szervezet törvényességi ellenõrzési kérelemmel a Budapesti Közérdekvédelmi Ügyészséghez fordult. A Magyar Vöröskereszt a szervezet felügyelõbizottságának ellenõri jelentésében foglaltakról, illetve az ügyészség törvényességi ellenõrzésének megállapításairól a vizsgálat lezárását követõen ad tájékoztatást.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>