Összesen 143 millió forintos uniós támogatás segítségével hat újabb környezetvédelmi projekt valósulhat meg a Nyugat-Dunántúlon - tájékoztatta a regionális fejlesztési ügynökség az MTI-t kedden közleményben.
A pályázatoknak köszönhetõen fásítások, park revitalizációk, szelektív hulladékgyûjtés és környezettudatosságot célzó programok kezdõdnek Kunszigeten, Répceszemerén, Kajárpécen, Tényõn, Bozsokon, Bükön, Cserszegtomajon és Zalakaroson - közölte Ratatics Anita.
Az önkormányzatok és civil szervezetek számára megnyitott „Környezetfejlesztési akciók a fenntartható településekért” címû konstrukció keretében az elsõdleges cél olyan komplex, egyedi jellegû és mintaértékû környezetfejlesztési programok és arra épülõ beruházások támogatása, melyek hozzájárulnak a fenntartható település- és térségfejlesztés megvalósításához, a településen élõk szemléletváltásához, környezettudatos magatartásához - ismerteti az ügynökség.
A felhívásra 2011. augusztusa és októbere között lehetett pályázatokat beadni a Nyugat-dunántúli régióban. A keretösszeg 250 millió forint volt, amelybõl 143 millió forintot nyert el összesen hat pályázó, a megvalósuló beruházások összköltsége közel 160 millió forint - tájékoztat a közlemény.
A Gyõr-Moson-Sopron megyei Reflex Környezetvédõ Egyesület Kunszigeten és Répceszemerén, illetve Kajárpécen és Tényõn is hasonló tartalmú projektet valósít meg, mind a négy településen természetbarát módon, õshonos fafajták telepítésével revitalizálják a helyi közparkot, bevezetik a szelektív hulladékgyûjtést, a komposztálást, az esõvízgyûjtést, valamint az esõ hasznosítását. Mindezzel megteremtik a helyi védettség feltételeit, és elõsegítik a porszennyezés megfékezését.
Hasonló elemeket tartalmaz a Vas megyében a Bozsokon megvalósuló nyertes projekt, amelynek köszönhetõen település központi részben õshonos fajták telepítésével megújítják a helyi védettséget élvezõ közparkot - fûzte hozzá.
Bükön hasonló módon, szintén õshonos növényfajok telepítésével, a zöldfelület növelésével igyekeznek csökkenteni a porterhelést, az önkormányzat intézményeiben - óvodában, általános iskolában és a polgármesteri hivatalban pedig bevezetik a szelektív hulladékgyûjtést.
A Zala megyei Cserszegtomajon szintén a helyi közpark revitalizálásával egy 2500 négyzetméteres úgynevezett "szabadidõ-ökológiai, kultúrakörnyezeti nevelési mintaparkot" hoznak létre az uniós támogatás felhasználásával. Itt is szelektív hulladékgyûjtést vezetnek be az önkormányzati intézményekben, a szerves hulladékot helyben komposztálják. De jut a támogatásból a település útjait szegélyezõ fák ültetésére is, Zalakaroson út menti fásítást, a közparkok megújítását, szelektív hulladékgyûjtést, komposztálást támogat a program, valamint hozzájárul a település helyi védettségi területeinek kijelöléséhez is - ismertették a közleményben.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>