Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57665434    








Honlapkeszites

Szakképzési fórum a változásokról

A Nagykanizsa és Térsége TISZK Nonprofit Kft. szakképzési fórumot tartott a Medgyaszay Házban, ahol az érintett pedagógusok és közalkalmazottak elõadásokat hallgathattak a szakképzés területén a közelmúltban történt változásokról.

Az elõadásokat megelõzõ tájékoztatón Mérksz Andor, a Nagykanizsa és Térsége TISZK ügyvezetõ igazgatója elmondta, a fórumot azért rendezték meg, mert információt szeretnének adni a pedagógusoknak és a közalkalmazottaknak az új szakképzési törvénnyel kapcsolatban.


- Nagyon komoly változások történtek az elmúlt idõszakban a szakképzés területén, mondta dr. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. - Lényeges, hogy a foglalkoztatásban eredményeket akkor tudunk elérni, ha a humánerõforrásba is jelentõs energiát fektetünk – tette hozzá.
Elmondta, a befektetõkkel, vállalkozókkal lezajlott tárgyalásokon gyakori kérdés, hogy az adott térségben rendelkezésre állnak-e a megfelelõ szakemberek. Azonban erre nem minden esetben adható pozitív válasz, aminek az oka az elmúlt évek tapasztalatai alapján az, hogy a szakképzési és a felnõttképzési rendszer is kihívásokkal küzd. Éppen ezért változtattak a szakképzési törvényen, mellyel céljuk, hogy tartalommal töltsék meg azt az idõszakot, amit a tanulók az iskolapadban és a gyakorlóhelyen töltenek. A korábbi idõszakhoz képest rövidített szakiskolai képzésben – általában három év – olyan szakmai és gyakorlati ismereteket szerezzenek, amelyek alkalmassá válnak a minõségi munkavégzésre. Ennek érdekében ültették át magyar viszonylatba a már Németországban és Ausztriában sikeres és hatékony duális képzést.
Tervezik, hogy a vállalkozásokat bevonják a gyakorlati képzésbe, így a tizedik és tizenegyedik évfolyamos diákok tanulószerzõdéssel vállalkozásoknál tudják az adott szakmához szükséges tudnivalókat elsajátítani. Azonban a szakképzésben való részvételre a vállalkozásokat is érdekeltté kell tenni, melyben a kereskedelmi és iparkamarák tudnak hatékony segítséget nyújtani.
Ezzel párhuzamosan a szakképzési hozzájárulások fizetési módja is változott, melynek részleteire kérdésre válaszolva tért ki az államtitkár. A saját dolgozók képzésének támogatását uniós keretbõl biztosítanák a vállalkozóknak (évente 6-7 millió forint), a korábbi saját forrás helyett. A másik változás pedig az, hogy a vállalkozások a hozzájárulások egy részét ezentúl nem közvetlenül adhatják a képzõhelyeknek, hanem pályázati úton lehet majd elérni azokat. Ezeken kívül elmondta, a felnõttképzési törvény az elõkészítés szakaszában van, és még a tavaszi ülésszak idején a parlament elé kerülhet.
Cseresnyés Péter polgármester az államtitkár által elmondottakhoz kapcsolódva kiemelte, manapság a cégvezetõk, beruházók legfontosabb kérdése az, van-e a városban szakképzett, motivált munkaerõ. Fontos, hiszen minõséget csak jól képzett szakembergárdával lehet elõállítani, mely elengedhetetlen feltétele, hogy Magyarország gazdasági lehetõségei javulhassanak.



2012-03-19 09:46:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül